ОГЛАСИ

Охридските стрелци блеснаа во Првиот куп во Велес

Спорт | Охрид | 05.03.2018 11:32Посети : 833

Охридските стрелци блеснаа на Првиот куп во гаѓање со воздушно оружје-национална програма кој викендов се одржа во Велес.Првото место во категоријата пионерки и припадна на Марија Ванѓелоска. Таа со испукани 177 кругови заврши на првата позиција со 12 цели кругови пред второпласираната Ирина Јованоска од Прилеп. Во екипен пласман Стрелачкиот клуб Охрид во состав (Марија Ванѓелоска, Марија Ангеловска и Ива Маленко) заврши на првата позиција со 60 бодови предност во однос на Прилеп.


Стрелците од Лихнидос освоија одличја, но не како пионерките од СК Охрид. Тие се закитија со бронзен медал во поединечна и екипна конкуренција. Бојан Спасеновски со испукани 169 кругови се закити со бронзено одличје, а клубот во состав Спасеновски, Кристијан Џепароски и Никола Спироски исто така обезбеди трето место на пиедесталот.

Охриѓани и покрај сите напори останаа надвор од календарот за 2018 година и нема да бидат домаќини на свој терен, иако стрелиштетот во Бејбунар е едно од најдобрите во Македонија кое ги исполнува сите услови за одржување на натпревари согласно Правилата на МССФ.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 88 гласови (34%)

0д 4-6 - 171 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833