ОГЛАСИ

Продолжуваат мечевите од нокаут фазата во ЛШ

Спорт | Свет | 06.03.2018 11:29Посети : 235

Со мечевите помеѓу Пари Сент Жермен - Реал Мадрид и Ливерпул - Порто започнува втората фаза во осминафиналето во Лигата на Шампиони.Целото внимание вечерва ќе биде насочено во Париз, каде екипата на ПСЖ ќе ја надохнадува негативата (3-1) од првиот меч одигран пред две недели на Сантијаго Бернабеу стадионот. „Светците“ на дуелот ќе настапат без Нејмар кој се повреди и ќе паузира два месеци од фудбалот.

- Треба да сме подготвени и за неочекуваното. Наша задача ќе биде да се фокусираме и да одиграме одличен натпревар во рамките на 90 или повеќе минути. Отсуството на Нејмар нема значење за нас, бидејќи на негово место ќе има друг фудбалер кој ќе сака да покаже на што е способен. Недостатокот на Нејмар може да промени нешто во играта, но не и нашата подготовка за тоа. - изјави тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан.

И составот на „кралевите“ имаше одредени проблеми со повредите, а предводникот на Париз, Унаи Емери посакува сите да се судри со најјакиот Реал Мадрид.

- Ова нас ни е најважен меч сезонава и затоа сакам да играме против најдобриот тим на Реал Мадрид. Отсуството на Нејмар нема да ги намали нашите амбиции и цели, туку ќе го зголеми апетитот и желбата за играње. - изјави Емери.

„Црвените“ од Енфилд на реваншот пред своите гледачи рутински ќе треба да ја одработат задачата против Порто, бидејќи првиот меч на Драгоа го добија со 5-0.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 33 гласови (26%)

0д 4-6 - 92 гласови (74%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833