ОГЛАСИ

Грдата слика на градот на УНЕСКО!

Вести | Охрид | 07.03.2018 11:20Посети : 2792

Купишта отпад за чие транспортирање е потребен камион, деновиве се подигаат од брегот на езерото. Големите бранови на површина повторно ја исфрлија сета негрижа и недостаток на совест на жителите околу бисерот на Балканот, Охридското езеро.



За жал бројните апели на екологистите, вљубениците во природата и сите кои имаат развиено совест и почит кон природата, не помагаат. И брановите и акциите на нуркачите за чистење на дното на езерото не можат да исчистат онолку колку што луѓето можат да фрлат и загадат.    



Од акцијата на нуркачите за чистење на езерото


Дополнително проблемот го зголемува и очигледно ниската свест на граѓаните од другата страна на езерото, од кај нашиот сосед, бидејќи стручните лица сметаат дека голем дел од отпадот доаѓа токму од таму.



Загадени се и реките од сливното подрачје кои целосно ја девастираат флората и фауната во езерото. Овие слики укажуваат дека реката Сатеска носи се со себе- секаков вид на отпадоци, но и тиња и речна песок која навлегува и се шири на стотици метри квадратни, можеби и повеќе, загрозувајки ја еколошката рамнотежа на езерото.


Од Центарот за развој на југозапдниот регион потенцираат дека од нивна страна со години се иницира и зборува за разбработка на некој проект за решавање на овие проблеми.


- За жал нема особен интерес од општините кои директно треба да се вклучат во решавањето на проблемите што ги носи Сатеска, а тоа, пред се, се однесува на Охрид, Дебрца и Струга. Ништо поразлична не е сликата и со другите реки: Далјан и Сушица, како и помалите водотеци кои од Петрино и Галичица навлегуваат во езерото, велат од центарот.



Тука е и проблемот со колекторскиот систем кој години наназад не функционира, а владата најави дека ќе ја преземе обврската. Како што неодамна истакна градоначалникот Јован Стојаноски, станува збор за еколошка бомба и серизона опасност.



- Изработивме проект кој ќе го доставиме до владата со барање за решавање на колекторскиот систем. Имаме разговарано со меѓународни фондации кои се подготвени да излезат во пресрет и финансираат. Пак ќе разговараме со премиерот и се надевам дека конечно ќе има решение, изјави Стојаноски кој најави дека во текот на март ќе бидат разгледани и неколку проекти поврзани со екологијата со чија помош ќе се решат бројни проблеми.


Останува да се чека на реализација на ветеното и тоа да биде што поскоро за да не се уништи она што со векови пред нас опстојувало. Во меѓувреме подигањето на еколошката свест да биде меѓу приоритетите на општините и во образованието.


Т.Кувенџиска

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 33 гласови (26%)

0д 4-6 - 92 гласови (74%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833