ОГЛАСИ

Завршија средбите на локалната самоуправа со урбаните и месни заедници

Вести | Охрид | 07.03.2018 19:30Посети : 908

Со средба со жителите од селото Куратица, синоќа, на која учествуваа градоначалникот Јован Стојаноски, секретарот Игор Бежоски и нивните соработници, завршија планираните активности на локалната самоуправа за посета и разговори во сите урбани и месни заедници на територијата на општина Охрид.-Жителите од селото Куратица на средбата побараа да се испитаат можностите за пренесување на правото со водоводот да стопанисува и да го одржува МЈП „ Проаква-РЕ Водовод-Охрид“, да се оспособи за сообраќај веќе пробиениот пат до селото Брежани во општина Дебрца, да се асфалтира патот до црквата Света Богородица, да се подобри мрежата за улично осветлување и да се наложи, ГП „Гранит“ да ги исчисти каналите кај каменоломот со кој стопанисува, информира локалната самоуправа.


Општина Охрид најави дека ќе се одржат дополнителни средби со месната заедница, на кои ќе се договара динамиката за етапно решавање на споменатите и другите комунални проблеми.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2055 гласови (88%)

Не - 288 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833