ОГЛАСИ

РК Охрид трета година по ред во ракометната елита во Македонија

Спорт | Охрид | 07.03.2018 21:33Посети : 873

Ракометниот клуб Охрид трета година по ред ќе биде дел од ракометната елита во Македонија, откако со победата над Борец 33-22 (16-9) и математички обезбеди пласман во плејофот.„Гладијаторите“ комплетно ја оправдаа фаворитска улога и на дело го покажаа сиот квалитет на дуелот со Борец. Гостите имаа едно водство и три пати стигнаа до егал на стартот од мечот, а потоа на сцена стапија домашните ракометари кои со серија 6-0 стигнаа до 11-5 и го решија прашањето околу победникот. Водството до финишот на првиот дел достигна до седум голови (16-9).Во второто полувреме охриѓани продолжија со ефикасната игра, но дозволија да се разиграат и гостите кои на некои моменти успеаја да намалат негативата. Сепак, на крајот „гладијаторите“ ги поклопија коцките и дојдоа до триуфм со двоцифрена предност на семафорот.

Победата на Охрид која ја означи пласман во плејофот ја зачинија ракометарите младинската школа предводена од Наум Бабачев. Николче Ристески постигна три голови, Наум Костов и Мартин Иваноски по два, Даниел Андоновски еден, а Кристијан Димитрески ја плени публиката со играта во одбрана.Во претпоследна рунда од регуларниот дел од Суепр лигата, „гладијаторите“ гостуваат кај Прилеп.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2055 гласови (88%)

Не - 288 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833