ОГЛАСИ

Научниците открија 15 нови планети, меѓу кои и Супер Земја

Занимливости | Свет | 13.03.2018 07:00Посети : 1645

На 200 светлосни години од Земјата, во сончев систем со џуџеста ѕвезда, откриени се петнаесет планети, од кои три се во зона каде е можен живот.Откритието го соопшти Институтот за технологии во Токио. Според јапонските научници една од планетите, K2-155 која се нарекува Супер Земја, би можела да биде населива. Се претпоставува дека на неа има атмосфера и вода.


Сепак, неопходни се дополнителни истражувања и анализи на составот на атмосферата и температурата на планетата, кои треба да ги потврдат наводите на научниците дека на Супер Земјата оддалечена 200 светлосни години од нас е можен живот.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Занимливости

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 192 гласови (31%)

Не - 428 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833