ОГЛАСИ

АБА: Тесен пораз на „галебите“ од Босна Ројал

Спорт | Охрид | 13.03.2018 19:49Посети : 252

Кошаркарскиот клуб АВ Охрид останува на една победа во јадранската Втора АБА лига, откако на гостувањето кај Босна Ројал претрпе тесен пораз 84-82 (12-18, 23-13, 25-23, 24-28).„Галебите“ го одиграа најдобриот меч сезонава во второлигашкото АБА друштво и вистинска штета што не беше валоризирано со победа која многу ќе значеше за престојните натпревари во Првата лига.

Охридските кошаркари при негатива 82-80 имаа напад кој не го реализираа. Домашните кошаркари ги погодија двете слободни фрлања за 84-80, а со два поени во последните мигови охриѓани го ублажија поразот.

Избраниците на Петар Чочороски одлично го започнаа мечот добивајќи ја првата четвртина со 18-12. Домашните кошаркари ја „стопија“ предноста на „галебите“ во вториот квартал кој им припадна со 23-13.

Во третиот период составот на Босна Ројал за два поени ја зголеми предност, додека последниот квартал им припадна на охриѓани 28-24, но бодовите ги освоија домаќините.

Најпрецизен во составот на АВ Охрид беше Рос Кенет со 25 поени, 21 релизираше Емир Зимиќ, а 17 постигна Бранко Јанески. Кај домаќините најефикасен беше Кори Брадфорд со 24 кошеви.

Охридските кошаркари немаат премногу време за одмор, бидејќи во четврток го играат одложениот меч со Теодо во Тиват, a потоа ги очекува мечот со Гостивар во Првата лига.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 33 гласови (26%)

0д 4-6 - 92 гласови (74%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833