ОГЛАСИ

Обновено: Бродската флота навреме засолнета, штетите на инфраструктурата ќе се санираат после дождот

Вести | Охрид | 19.03.2018 15:39Посети : 2186

Санацијата на штетите на инфраструктурата што изминатиот викенд ги предизвика невремето проследено со силен јужен ветер, ќе отпочне откако ќе се подобрат временските услови, информира локалната самоуправа.Инаку невремето изминатиот викенд покрај штети на угосттелските објекти на крајбрежјето во центарот на градот, предизвика оштетувања и на кејот, градското пристаниште и езерската сигнализација, додека бродовите и другите пловни објекти навреме биле засолнети и не претрпеле штети. Денеска започна пријавувањето на штети од невремето до надлежната општинска комисија, од каде се децидни дека процедурата ќе се однесува само на легално изградени објекти.Состојбата со високиот водостој на Охридското Езеро и реките во сливното подрачје, дополнително ја усложнува дождот кој повторно врне. Според информациите на ЕЛЕМ нивото на Езерото денеска е на котата 693,86 метри надморска височина, што е 11 сантиметри над максималната граница, додека според мерењата на УХМР тоа е пет сантиметри над природниот максимум.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 193 гласови (31%)

Не - 428 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833