ОГЛАСИ

Македонија во елитното друштво во квалификациите за ЕП 2020

Спорт | Македонија | 21.03.2018 10:13Посети : 538

Македонската ракометна репрезентација ќе биде една од носителите во ждрепката за квалификациите за Европското првенстов кое ќе се одржи 2020 година во Шведска, Австрија и Норвешка.„Црвено жолтите“ години наназад во континуитет учествуваат на европските и светските собири, а наградата или плодот се сместувањето во првиот шешир и избегнувањето на квалитетни селекции какви што се Франција, Хрватска, Данска и други и далеку полесни противници во групата.

Пласман на ЕП обезбедуваат најдобрите две првопласирани селекции во групите и четири најдобро третопласирани репрезентации од осумте групи.

Шеширите:

Шешир 1: Франција, Хрватска, Германија, Данска, Словенија, Белорусија, Унгарија, Македонија.

Шешир 2: Русија, Чешка, Полска, Исланд, Србија, Црна Гора, БиХ, Холандија, Португалија.

Шешир 3: Летонија, Литванија, Швајцарија, Словачка, Украина, Израел, Турција.

Шешир 4: Финска, Белгија, Естонија, Грција, Романија, Италија, Коово, Фарски Острови.


OhridNews


Анкета: На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?
(Одговори на дното од страницата)

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 192 гласови (31%)

Не - 428 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833