ОГЛАСИ

АБА: Крка пресилна за АВ Охрид

Спорт | Охрид | 21.03.2018 18:35Посети : 233

Кошаркарите на Крка стигнаа до убедлива и рутинска победа во претпоследната рунда од Втората АБА лига победувајќи го АВ Охрид со 100-69 во СРЦ „Билјанини Извори“.„Галебите“ кои настапија без капитенот Антонио Донески, Војче Лефковски и Бранко Јанески немаа сила за борба со тимот на Крка кој ќе игра на завршницата од Втората АБА лига.

Гостите дилемите околу победникот ги решија во првата четвртина која ја добија со 32-15. Во вториот квартал охридските кошаркари успеаја да намалат за два поени и на одмор да заминат со негатива од (54-39).Словенските кошаркари во третата четвртина одново притиснаа и за десет поени го зголемија водството. Во последните десет минути гостите ја задржаа предноста и забележаа заслужен триумф.

Тимот на Крка со скор 14-7 ќе биде од завршниот турнир, додека АВ Охрид на последната позиција на табелата ќе ја финишира лигата.Најпрецизен во составот АВ Охрид беше Рос Кенет со 29 поени, додека кај гостите најефикасен заврши Далибор Џапа со 19 поени.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 193 гласови (31%)

Не - 428 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833