ОГЛАСИ

Научник предупредува: Човештвото има време до 2026 година

Занимливости | Свет | 27.03.2018 00:32Посети : 1807

Пензионираниот професор по биологија и екологија од Универзитетот Аризона, САД, Гај Мекфирсон, смета дека актуелните климатски промени ќе не убијат до 2026 година. Според неговото мислење единствено човештвото може да се спаси доколку успее да побегне на друга планета.


Мекфирсон слично предупредување имаше и во 2016, кога предвиде дека на човештвото му остануваат само уште 10 години до уништување. Својата теза тој ја темели на исчезнувањето на растителнiот свет, без коj човештвото не може да преживее.


-Но главна причина ќе биде гладта. Додека цивилизацијата пропаѓа не ќе биде во можност да произведува храна во доволни количини. - вели Мекфирсон.


Во таков случај, професорот предвидува катастрофален распад на околу 400 нуклеарни централи ширум светот.


-Луѓето нема да ги одржуваат нуклеарните централи затоа што нема да бидат платени за тоа, бидејќи цивилизацијата пропаѓа. Тоа може да предизвика радијација која ќе ја уништи земјината атмосфера и нашата планета во блиска иднина може да изгледа како Марс. - додава Мекфирсон.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Занимливости

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 192 гласови (31%)

Не - 428 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833