ОГЛАСИ

Фејсбук ве следи и доколку не ја користите оваа социјална мрежа

Занимливости | Свет | 16.04.2018 07:00Посети : 959

Загриженоста околу почитувањето на приватноста на податоците на корисниците на Фејсбук станува се поголема и предизвика широка расправа откако нејзиниот основач Марк Закерберг изјави дека социјалната мрежа ги следи и оние кои не се нејзини корисници, јавуваат светските агенции.


Ова предизвика интерес и во американскиот Конгрес кој јавно побара од Фејсбук да го среди проблемот, на што Закерберг одговори дека компанијата ги почитува позитивните законски прописи.


Фејсбук минатиот месец јавно призна дека десетици милиони профили завршиле во рацете на консултантската куќа „Кембриџ аналитика“ која работи на политички кампањи, меѓу кои и на таа на Доналд Трамп во 2016 година.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Занимливости

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 193 гласови (31%)

Не - 428 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833