ОГЛАСИ

Познато е на кои локации ќе се поставува урбана опрема во Охрид

Вести | Охрид | 16.04.2018 07:00Посети : 2256

Општина Охрид објави оглас за прибирање понуди за користење на локации за поставување на урбана опрема за комерцијално користење. Според јаввната објава општината ги предвидува следните локации за поставување на фрижидери за продажба сладолед:


- по должината на кеј „Македонија“ вкупно 10 локации
- плоштад „Крушевска Република“ вкупно 1 локација
- левата страна на пешачка улица кој води од центарот за обука на вода кон „Горица“ вкупно 1 локација.


На секоја локација можат да се постават максимално по 2 стандардни фрижидери, стандардна корпа за отпадоци и чадор за сонце, се појаснува во огласот.За продажба на книги општината предвидува четири локации на малиот плоштад кај Долна Порта, секоја со површина ос 4 м2. На истата локација со истата корисна површина предвидени се 8 локации за продажба на уметнички слики.


Локациите за продажба на сувенири се наоѓаат во близина на Билјанини извори, вкупно 2 локации; на левата страна на пешачката улица кој води од центарот за обука на вода кон  „Горица“, вкупно 2 локации; на влезот во комплексот „Плаошник“, вкупно 4 локации. Продажбата на сувенири ќе се врши на унифицирани тезги со димензии 2х1 м. 


Општината предвидува и 10 локации на Кеј „Македонија“ за продажба храна.


Локациите за поставување на урбаната опрема ќе се издаваат за времетраење од 90 денови.


Почетната цена за поставување 2 фрижидери за продажба сладолед е 5.000 денари/месечно; за продажба на книги на унифицирани тезги почетната цена изнесува 8.000 денари/месечно; за продажба на уметнички слики исто така 8.000 денари/месечно; за продажба на сувенири на унифицирани тезги почетната цена е 3.000 денари/месечно; а за поставување урбана опрема за продажба на храна почетната цена е 5.000 денари/месечно.


Огласот трае до 30-ти април.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 192 гласови (31%)

Не - 428 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833