ОГЛАСИ

Експлозија во Кабул, над 30 загинати

Вести | Свет | 22.04.2018 13:31Посети : 402

Најмалку 31 човек загина, а 54 се повредени во експлозија во центарот за регистрирање на гласачи во авганистанската престолнина Кабул, пренесува Ројтерс. Здравствените работници наведуваат дека бројот би можел да расте.Талибанците негирале вмешаност во нападот, што би можело да укажува дека нападот го извршиле милтантите од Исламска држава, наведува АП. Шефот на полицијата во Кабул, Давуд Амин изјавил за локалната телевизија дека експлозивната направа ја активирал бомбаш самоубиец.

Центрите за регистрирање на гласачи се отворени низ Авганистан во подготовки за долго одложуваните избори кои се планирани за октомври. Талибаните и огранокот на Исламска држава во Авганистан ја сметаат за нелегитимна владата во Кабул и изборите кои таа ги организаира.


OhridNews


Макфакс

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 561 гласови (31%)

Не - 1250 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833