ОГЛАСИ

Промоција на резултатите од испитувањето на јавното мислење од проектот за адаптирање на улица „Македонија“ во пешачка зона

Вести | Охрид | 23.04.2018 09:13Посети : 221

Општина Охрид, преку свои претставници од Секторот за урбанизам, е учесник на Тренинг програмата Овозможување локална демократија и холистички урбан развој преку SymbioCity пристап, заедно со претставници од други седум градови од Србија, Украина и Турција.

Охридскиот тим, како урбанистички предизвик во рамки на програмата, ќе го работи проектот „Нови хоризонти преку унапредена пешачка зона“, кој всушност се однесува на адаптирање на улица „Македонија“ во пешачка зона. Проектот ќе се работи на ниво на физибилити студија. Тренинг програмата ќе се реализира во рок од 18 месеци, во кој период се
планирани пет работилници и четири средни фази.

По тој повод денеска во 12 часот во големата сала на општината ќе се одржи партиципативен настан со учество на сите засегнати чинители за испитување на јавното мислење околу проектот. Резултатите од настанот ќе бидат анализирани и искористени во понатамошните фази на работа на проектот.


Програмата е во организација на ICLD (Интернационалниот центар за Локална демократија) и SKL International (дел од шведската асоцијација на локални управи и региони), од Шведска.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 561 гласови (31%)

Не - 1249 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833