ОГЛАСИ

Кардиолошкиот завод врши бесплатни прегледи

Вести | Охрид | 16.05.2018 14:06Посети : 2004

Во Кардиолошкиот Завод во Охрид денес се реализира акцијата за бесплатни прегледи на крвен притисок и ЕКГ прегледи, кои оваа реномирана здравствена установа ги прави како дел од активностите предвидени во рамки на „Недела на борба против  хипертензијата“ која се одбележува и во Охрид.
- Една од нашите цели е подигнување на свеста за превенцијата и објаснување на граѓаните колку е важна превенцијата на високиот крвен притисок,како да ги избегнуваат ризик факторите,  што е исклучително важно за да се заштити здравјето и да се превенира овој голем ризик фактор во кардиоваскуларните заболувања - изјави Д-р Слаѓана Тупаре - Субспецијалист кардиолог.Тимови на Кардиолошкиот Завод утре ќе вршат мерења на притисок кај вработени во локалната самоуправа, а во петок прегледи ќе се вршат и во СВР Охрид и Противпожарната служба.


OhridNews


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 561 гласови (31%)

Не - 1249 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833