ОГЛАСИ

Вечер на Шуман во Охрид

Култура | Охрид | 10.06.2009 09:11Посети : 3234

Во рамки на фестивалот “Охрид те сакам” вечерва концерт ќе одржи македонскиот виртуоз на пијаното Ангеле Михајловски. Ќе биде вечер посветена на Шуман и ќе ги изведе најпознатите негови дела “Симфониски едити” оп.13  и  “Три романси за пијано” оп.28.

Изведбата на симфониските етиди заедно со постхумните етиди на вечерашниот концерт ќе биде прва изведба на ова дело во Македонија.

Концертот ке се одржи во големата сала на Општина Охрид со почеток во 20:00

Влезот е слободен.

Ohridnews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Култура

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 524 гласови (31%)

Не - 1153 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833