ОГЛАСИ

Кампањата за плаќање на тужените долгови продолжува уште еден месец

Вести | Охрид | 31.12.2010 12:30Посети : 1426

Поради големиот интерес, ЕВН Македонија и АД ЕЛЕМ заеднички ја продолжуваат кампањата  за склучување на спогодбите за плаќање на тужените долгови  за електрична енергија за уште еден месец. 
 
Со цел да им се излезе во пресрет на корисниците кои не успеаја да склучат договори досега, истата можност ќе ја имаат до 31 јануари 2011 год.

Со склучување на спогодбата на корисниците им се овозможува да го платат тужениот долг на рати, без да ја платат каматата која следи и се пресметува по задоцнето плаќање за потрошена електрична енергија.

Тужениот долг, во зависност од неговата висина, домаќинствата можат да го платат на 12 рати без камата, додека бизнис- корисниците (правните лица), тужениот долг ќе може да го исплатат на 6 рати без камата.

Во интерес на граѓаните ЕВН Македонија и АД ЕЛЕМ се откажаа од каматата за задоцнето плаќање која во многу случаи е и неколкукратно повисока од долгот за потрошена електрична енергија.  АД ЕЛЕМ е дел од оваа кампања бидејќи дел од тужените побарувања се однесуваат на периодот пред поделбата на старото интегрирано ЕСМ.

Спогодбите за домаќинства и бизнис потрошувачи (правни лица) се склучуваат во приемните канцеларии на сите Кориснички Енерго Центри (КЕЦ) на ЕВН Македонија, информират од компанијата.

Ohridanews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 549 гласови (31%)

Не - 1203 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833