ОГЛАСИ

Васил Зороски уште шест месеци в.д. директор на „Охридско лето“

Вести | Охрид | 31.12.2010 09:30Посети : 1953

Васил Зороски останува вршител на должност директор на Фестивалот „Охридско лето“ одлучи Министертвото за култура. Тој деновиве добил две решенија, едното дека му престанува в.д. функцијата, а второто дека се именува за истата функција, во времетраење не подолго од шест месеци.

Зороски кој е пред пензија, беше назначен за в.д. директор во јуни, непосредно пред почетокот на јубилејното 50-то издание на фестивалот, откако Министерството за култура го разреши од функцијата дотогашниот директор, Тони Симоноски. Во октомври министертвото распиша Конкурс за нов директор на кој се пријавија дванаесет кандидати, но иако целокупната процедура одамна е завршена, не е именуван раководител на најголемата културна манифестација во земјата.

Во надлежното министерство веќе подолг период владее молк околу изборот на нов директор на „Охридско лето“, што ги подгреа шпекулациите дека ниту еден од пријавените кандидати не ги задоволува условите за оваа функција. Дури и министерката Елизабета Канческа Милеска при последната посета на Охрид ја најави можноста да биде распишан нов конкурс за избор на директор на фестивалот , доколку, како што кажа, се процени дека ниту еден од пријавените кандидати не соодветствува на условите пропишани во конкурсот за избор на директор на „Охридско лето“.

OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 527 гласови (31%)

Не - 1162 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833