ОГЛАСИ

Стартува законот за заштита од дискриминација

Вести | Македонија | 02.01.2011 11:14Посети : 1422

Започнува примената на Законот за спречување и заштита од дискриминација. Тој предвидува забрана на секоја директна или индиректна дискриминација, повикување и поттикнување на дискриминација и на помагање во дискриминаторско постапување.

Законот ќе се применува во областа на работата и работните односи, образование, наука и спорт, социјална сигурност, домување, членување и делување во синдикални, политички партии или кои било други невладини организации.

Сексуалната ориентација не е експлицитно наведена како основ за заштита од дискриминација, но, според Министерството за труд и социјална политика, доколку некое лице смета оти е дискриминирано по тој основ ќе може да побара заштита. Припадниците на ЛГБТ популацијата ќе бидат заштитени  и доколку сметаат оти се дискриминирани ќе може да се обратат до Комисијата за заштита од дискриминација, а во случај да се утврди дискриминацијата ќе има санкции кон правните лица кои ја извршиле.

Во законот се опфатени и повеќе основи за заштита од дискриминација од предвидените со европските директиви, но не хомосексуалците, бидејќи, како што велат од Министерството за труд и социјална политика, таков поим не постои во македонското законодавство.

OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 524 гласови (31%)

Не - 1153 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833