ОГЛАСИ

Боцевска: Годинава планираме поголема соработка со театрите од останатите градови

Вести | Охрид | 02.01.2011 12:13Посети : 1296

Центарот за култура Григор Прличев за оваа година прави напори да оствари поголема соработка со театрите во земјава и охриѓани, освен претставите на Градскиот театар, да можат да видат дел и од нивниот репертоар. Со тоа сметаат од центарот за култура, дополнително ќе се збогати културната понуда во градот. 
 
- Во тек се преговори со Драмскиот тетар со кого веќе имавме успешна соработка во текот на минатата година. Во план за оваа година исто така е да оствариме соработка и со Театарот за деца и млади од Скопје за да им овозможиме на најмладите охриѓани да проследат дел од претставите на овој театар. Не се исклучува и соработката со македонската опера и балет, како и со македонската филхармонија, вели директорката на Центарот за култура, Драгана Боцевска. 

OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 559 гласови (31%)

Не - 1235 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833