ОГЛАСИ

Го видовме првото од четирите затемнувања на Сонцето оваа година

Вести | Македонија | 04.01.2011 13:10Посети : 2200

Жителите на Македонија денеска можеа да го видат затемнувањето на Сонцето кое траеше околу три часа. Врвот на првото од четирите затемнувања на сонцето што ќе се случат во 2011 година, кај нас беше околу 9.30 часот, по што сенката од Mесечината која го покриваше сончевиот диск полека почна да се намалува.


Го видовме првото од шетирите затемнувања на Сонцето оваа година

Најдобро затемнувањето на сонцето денеска го видоа жителите во северните краеви на Шведска каде Месечината покри речиси 90 отсто од површината на Сонцето.

OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 559 гласови (31%)

Не - 1235 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833