ОГЛАСИ

Распоред на богослужби по повод претстојните празници

Вести | Охрид | 04.01.2011 14:20Посети : 1857

Дебарско Кичевската епархија го објави распоредот на богослужби по повод претстојните празници:

05.01.2011 - СВЕТИ НАУМ ОХРИДСКИ - (СРЕДА)

-СВЕТА АРХИЕРЕЈСКА ЗЛАТОУСТОВА ЛИТУРГИЈА ВО МАНАСТИРОТ „СВЕТИ НАУМ ОХРИДСКИ“ СО ПОЧЕТОК ВО 8.45 ЧАСОТ.

06.01.2011 - БАДНИК - КОЛЕДЕ - (ЧЕТВРТОК)

-  УТРЕНА БОГОСЛУЖБА  СО ЦАРСКИ ЧАСОВИ ВО СИТЕ ОХРИДСКИ ЦРКВИ СО ПОЧЕТОК ВО 7.30 ЧАСОТ.

07.01.2011 - РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО - БОЖИК - (ПЕТОК)

- СВЕТА АРХИЕРЕЈСКА ЗЛАТОУСТОВА ЛИТУРГИЈА ВО ЦРКВАТА „СВЕТИ НИКОЛА“ - ГЕРАКОМИЈА СО ПОЧЕТОК ВО 8.45 ЧАСОТ.
- СВЕТА ЗЛАТОУСТОВА ЛИТУРГИЈА ВО СИТЕ ПАРОХИСКИ ЦРКВИ ВО ОХРИД, СО ПОЧЕТОК ВО 8.30 ЧАСОТ.
- ВО ПЛАОШКИОТ МАНАСТИР „СВЕТИ КЛИМЕНТ И ПАНТЕЛЕЈМОН“ НЕМА ДА ИМА БОГОСЛУЖБА ТОЈ ДЕН.

08.01.2011 - СОБОР НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА - (2 ДЕН БОЖИК) - (САБОТА)

- СВЕТА ЛИТУРГИЈА ВО СИТЕ ПАРОХИСКИ ЦРКВИ ВО ОХРИД, СО ПОЧЕТОК ВО 8.30 ЧАСОТ.
- СВЕТА АРХИЕРЕЈСКА ЗЛАТОУСТОВА ЛИТУРГИЈА ВО ЦРКВАТА „СВЕТИ НИКОЛА“ - ДОЛНА МААЛА СО ПОЧЕТОК ВО 8.45 ЧАСОТ.

09.01.2011 Г. - СВЕТИ СТЕФАН (3 ДЕН БОЖИК) - (НЕДЕЛА)

- СВЕТА ЛИТУРГИЈА ВО СИТЕ ПАРОХИСКИ ЦРКВИ ВО ОХРИД СО ПОЧЕТОК ВО 8.30 ЧАСОТ.
- СВЕТА ЛИТУРГИЈА ВО МАНАСТИРОТ „СВЕТИ СТЕФАН“ - ОХРИД СО ПОЧЕТОК ВО 8.30 ЧАСОТ.
- СВЕТА ЛИТУРГИЈА ЗА ВАРОШ ВО ЦРКВАТА „СВЕТИ ВРАЧИ КОЗМА И ДАМЈАН“, СО ПОЧЕТОК ВО 8.30 ЧАСОТ.
- ВО ПЛАОШКИОТ МАНАСТИР „СВЕТИ КЛИМЕНТ И ПАНТЕЛЕЈМОН“ НЕМА ДА ИМА БОГОСЛУЖБА ТОЈ ДЕН.

OhridNnews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 563 гласови (31%)

Не - 1257 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833