ОГЛАСИ

Слаб интерес за прослава на Стара нова година вo рестораните

Вести | Охрид | 12.01.2011 11:21Посети : 2389

Интересот за прослава на старата нова година е многу послаб во споредба со минатите години.

Поголемиот број граѓани очигледно ја напуштаат традицијата на прослава во некој од угостителските објекти и се одлучуваат оваа вечер да ја поминат во домашен амбиент, во кругот на своето семејство и пријатели. Во голем број од охридските семејства вечерта на 13- ти јануари се подготвува и топеница во која се става и паричка, а се палат и василичарските огнови.Како што информираат од охридските хотели и ресторани до денес извршени се мал број резервации. Во најголемиот број од нив не се нуди мени, па според тоа гостите доколку се одлучат старата нова година да ја поминат во ресторан ќе платат како и секоја останата вечер. Оние ресторани и хотели кои нудат мени неговата цена се движи од 600 до 900 денари.

OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1971 гласови (88%)

Не - 279 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833