ОГЛАСИ

Општина Струга отвори месна канцеларија во селото Октиси

Вести | Охрид | 13.01.2011 16:00Посети : 1563

Во струшкото село Октиси започна со работа канцеларијата, во чии рамки ќе има и матична служба, во која жителите во иднина ќе ги вадат изводите и други лични документи.

Месната канцеларија е под општина Струга, која го финансира нејзиното работење. За почеток работи со двајца вработени, но постои можност нивниот број да се зголеми доколку се јави потреба. Канцеларијата ќе опслужува 5.000 жители- освен Октиси ќе служи и за потребите на жителите од дел од околните села.

Од струшката Локална самоуправа најавуваат отворање на вакви канцеларии и во останатите поголеми селски населби, како што се Лабуништа и Вевчани.

OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 72 гласови (33%)

0д 4-6 - 149 гласови (67%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833