ОГЛАСИ

Општата болница ќе се поднови со современа апаратура

Вести | Охрид | 13.01.2011 14:45Посети : 1882

Дел од современата опрема која ја обезбедува Министерството за здравство во Општата болница веќе е пристигната, а останатата апаратура се очекува во наредниот период.

Болницата веќе располага со 4д ултразвук за гинекологија, кој ќе овозможи плодот да се прати од третата недела на зачнување и со него ќе може да се следат сите генетски деформации кои можат да му се случат на еден плод. Пристигнати се и најсовремениот ултразвучен апарат за кардилогија,  во кој има три сонди- кардиолошка сонда, гастро и сонда за тироидна жлезда. Наскоро ќе бидат пуштени  во употреба и ендоскопскиот апарат, кој се смета за најсофистициран инструмент кој се применува во абдоменалната хирургија, како и добиениот респиратор.

Од Општата болница велат дека очекуваат добивање и на апарат за компјутерска томографија, кој од месец февруари ќе биде сместен во нов простор.

Преговори се водат Охрид да добие и дигитален мамограф, како и нов апарат за потребите на одделението урологија.
Целата опрема е во вредност од 2, 5 милиони евра.

OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 33 гласови (26%)

0д 4-6 - 92 гласови (74%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833