ОГЛАСИ

Евроамбасадорот Фуере во посета на општина Дебрца

Вести | Охрид | 14.01.2011 14:02Посети : 2074

Во работна посета на Општина Дебрца денеска престојуваше Амбасадорот на Европската Унија во Република Македонија, неговата екселенција Ерван Фуере. При посетата амбасадорот Фуере бил запознат со проблемите на општината, процесот на децентрализација, меѓуопштинската соработка, меѓуграничната соработка и искористување на ЕУ фондовите.

Фуере оствари средба и со градоначалникот Љупчо Којчиноски, на која тој бил запознат со приоритети кои ги има општина Дебарца.

Фуере бил информиран и за активностите на советот на општината и за соработката помеѓу партиите од позицијата и од опозицијата. Во рамки на посетата амбасадорот Фуере ја посети и Интернационалната уметничка колонија “Дебрца”во Белчишта, каде се информирал за достигнувањата на колонијата. Фуере своите импресии ги запиша во книгата за впечатоци, а од  градоначалникот на општината на подарок како благодарност за досегашната соработка му беше врачена уметничка слика.

Евроамбасадорот Фуере ,кој ја претставува ЕУ во Република Македонија од ноември 2005 година наскоро заминува од должноста. Негов заменик ќе биде данскиот дипломат Петер Соренсен.

OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 72 гласови (33%)

0д 4-6 - 149 гласови (67%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833