ОГЛАСИ

Македонија делумно слободна земја во друштво со Косово, Албанија и БИХ

Вести | Македонија | 15.01.2011 00:04Посети : 1741

Македонија и годинава остана во категоријата делумно слободни држави заедно со Албанија, Косово и Босна и Херцеговина, покажува последниот извештај на меѓународната невладина организација „Фридом хаус“ во извештајот „Слобода на светот“ за состојбата во 2010 година.
 
Македонија доби оценка три за двете области, политички права и граѓански слободи и нема промена во однос на минатата година.
 
За разлика од Македонија, во регионот слободни држави се нашите соседи Грција, Бугарија, Србија, Црна Гора, како и Хрватска, Романија, Словенија и Унгарија.
 
Репресивни мерки се уште се спроведуваат во Кина, Египет, Иран и Венецуела. Извештајот се објавува петта година по ред и ја оценува ситуацијата во 194 земји и 14 територии.
 
„Фридом хаус“ забележува значително влошување во почитувањето на политичките права и граѓанските слободи ширум светот.

OhridNews
извор: „Макфакс“

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2055 гласови (88%)

Не - 288 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833