ОГЛАСИ

ВМРО НП: Бирото за стокови резерви да се вклучи во откупот на тутун

Вести | Охрид | 15.01.2011 00:06Посети : 1768

Државата да го ангажира Бирото за стокови резерви и да земе активно учество во откупот  на тутунот, побара ВМРО НП, чии претставници вчера остварија средба со тутунарите кои десетина дена со протести блокади бареаат решавање на проблемот со откуп на жолтото злато.

- Бирото за стокови резерви да земе активно учество во откупот како би можеле да се откупат вишоците кои се јавуваат како разлика од договорите кои ги имаат производителите во однос на потпишаните договори, имено се знае дека сите откупувачи имаат потпишано договори за откуп во кои се предвидени околу 170 кг на декар,а реалната состојба е производство на околу 250 кг на декар.Истите вишоци Република Македонија би можела понатаму да ги пласира со билатерални договори со земјите кои се големи потрошувачи како што се Украина,Кина,Русија, а истовремено со некои од тие земји имаме дефицит во трговската размена.-велат од ВМРО НП.Оттаму сметаат дека Министерството  за земјоделство треба поактивно да ги ангажира своите служби  на откупните пунктови  како би имало пореални проценки на квалитетните класи.

Забележани се состојби на нереални проценки од страна на откупувачите кои сакаат да ја искористат оваа состојба на зголемено и поквалитетно производство.-укажуваат  од ВМРО НП.

OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2055 гласови (88%)

Не - 288 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833