ОГЛАСИ

Добитникот на Светската награда за хуманизам ќе биде прогласен во Уранија

Вести | Охрид | 15.01.2011 13:23Посети : 1760

Добитникот на Светската награда за хуманизам што ја доделува Охридската академија на хуманизмот, ќе биде прогласен во вторник, 18 јануари, спроти Водици, во куќата на Уранија (МАНУ) во 19 часот.

Годинава добитник на светската наградата за хуманизам е Питер Брук, англо-француски театарски и филмски режисер.

Наградата на  Питер Брук му се доделува за неговото шестдецениско поврзување на јазиците, културите и цивилизациите во сите светски центри каде што се одвива неговата уметничка дејност.

Питер Брук е петтиот добитник на ова реномирано признание што го доделува седумчлено интернационално жири. Претходно оваа награда ја понесоа Даисаку Икеда, Мануел де Оливеира, Александар Солженицин и Рави Шанкар.

OhridNews


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 72 гласови (33%)

0д 4-6 - 149 гласови (67%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833