ОГЛАСИ

На концертот во чест на 30 - oт роденден на Тоше, ќе биде промовирана нова песна

Вести | Македонија | 16.01.2011 00:05Посети : 1478

По повод 30-от роденден на нашата музичка легенда, Тоше Проески, на 25 јануари во Спортскиот центар „Борис Трајковски“ ќе се одржи концерт „Со љубов од Тоше“.

Покрај негови пријатели и соработници ќе настапат деца од хорот „Златно славејче“ и членовите на музичкиот кабинет од Крушево кои премиерно ќе ја испеат композицијата „Пасворд“, на музика на Тоше, со стихови на Огнен Неделковски и аранжман на Валентино Скендеровски.

- Концептот на концертот ќе биде поразличен од двата досега одржани меморијални концерти за македонската ѕвезда. Овој пат идејата ја дадоа фановите. Според нивна желба тие сакаат целата вечер да го носи „печатот“ на Тоше, да ги слушаат неговите песни, да го гледаат неговиот ведар и насмеан лик на видеоснимки, кои ќе се прикажуваат на три лед-екрани, и да ги пеат неговите песни заедно со пејачите кои ќе пеат на сцена, информира фондацијата.

На концертот ќе биде промовирано третото постхумно цеде „ Со љубов од Тоше “ кое ќе содржи 15 песни од кои 12 се од светската рок-антологија кои Тоше ги изведуваше на своите концерти, две песни се познати хитови, а досега неслушнати во негова интерпретација (едната е од Елтон Џон, а другата од Витни Хјустон), а 15-тата песна е „Наслони главу на моје раме“, која ќе биде промовирана на радијата непосредно пред концертот.

Концертот ќе се одржи со поддршка на ЕВН, „Аворд“ и Министерството за култура.

Ohridnews
© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 33 гласови (27%)

0д 4-6 - 91 гласови (73%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833