ОГЛАСИ

Примопредавање на кумството за Водици

Вести | Охрид | 17.01.2011 08:00Посети : 4327

Со традиционални обичаи и богослужба во црквата Св. Никола Геракомија, денеска ќе биде извршено примопредавање на кумството за големиот празник Богојавление - Водици.  Нови кумови на Водици се браќата Јован и Климе Лотески,  сопственици на градежни компании. Тие кумството ќе го преземат од бизнисмените Тане Николоски и Цветан Панделески.


Предавањето на кумството ќе се одржи во црквата Св. Никола Геракомија

На изборот за кум што се одржа минатиот месец, браќата Лотески  истакнаа дека за нив претставува голема чест и задоволство да бидат кумови на годинешната манифестација, со оглед на тоа дека секоја година редовно учествуваат во чинот на фаќањето на светиот крст.


Браќата Климе и Јован Лотески го преземаат кумството за Водици

Од здружението на граѓани „Богојавление“, кое помага во организацијата на верската манифестација, информираат дека се е подготвено за одбележување на празникот Водици. За прв пат оваа година на Водици ќе има и групно кршевање во водите на Охридското Езеро. Сите заинтересирани за крштевање, поради организација на светиот чин, треба да се пријават најдоцна до 18-ти јануари - вторник во ресторанот „Св. Софија“ или кај кумовите на Водици.

OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 89 гласови (34%)

0д 4-6 - 172 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833