ОГЛАСИ

Крстот ќе се фрла од бродот Галеб

Вести | Охрид | 17.01.2011 14:55Посети : 3379

Светиот крст во водите на езерото ќе се фрла околу 10 часот и 30 минути од бродот Галеб.

Тој за настанот ќе биде искористен без палење на неговите мотори, поради забраната за пловење на охридските бродови. Како што изјавија од Здружението на граѓани Богојавление, одобрение за користење на бродот Галеб на Водици е добиено од Министерството за транспорт и врски и охридската Капетанија.

Од Богојавление велат дека до денес пријавени се 350 кандидати за фаќање на светиот крст, но се очекува во текот на последните два дена бројката да се искачи над 1. 000. Пријавени се и две женски екипи.Традиционално, среќниот фаќач на крстот, од страна на здружението ќе биде даруван со сребрен крст со позлата тежок над еден килограм.

По вадење на крстот од водите на езерото, ќе следи масовното крштевање за кое досега има пријавено 12 заинтересирани кандидати.

Во рамки на музичкиот хепенинг, кој ќе трае до 12 часот, ќе настапат Сузана Спасовска и неколку охридски музички групи.
Се очекува настанот да го проследат околу 30. 000 луѓе, а има најава дека ќе присуствува и претседателот на државата Ѓорѓе Иванов, како и претставници од дипломатскиот кор во земјава.

На Денот на рибарите, ќе се фрлаат девет буриња со вино. Осум ќе бидат со бело, а едно со црвено. За оној кој ќе го фати бурето со црвено вино ќе следи и награда од 10. 000 денари. Ќе се вари и рибна чорба, а по 17 години повторно ќе биден фрлен влак во езерото.

Т. К.

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 88 гласови (34%)

0д 4-6 - 171 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833