ОГЛАСИ

Охридски разговори со Александар Леко Радиќ: Св.Климентовата награда ми е најдрага во животот (Видео)

OhridNews TV | Охридски Разговори | 06.12.2013 12:13Посети : 3949

Спортската легенда на Охрид Александар Леко Радиќ, таткото на маратонското пливање и творецот на плејада врвни пливачи и спортисти, е добитник на највисокото општинско признание за 2013 година - Наградата за животно дело „Св. Климент Охридски“ - патрон на Охрид. 


-Оваа награда ми е најдрага и ми значи најмногу, затоа што е признание за се што сум направил до сега во животот.-изјави Леко Радиќ во емисијата „Охридски разговори“ што се емитува на OhridNews. Во емисијата тој се осврнува на животниот пат, почетоците на спортската кариера, успесите и предизвиците. Отворено говори за спортските легенди, пливачките шампиони, за подемите и падовите на охридскиот спорт.OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

OhridNews TV

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 559 гласови (31%)

Не - 1235 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833