ОГЛАСИ

Разгледница патувала 80 години

Занимливости | Свет | 24.08.2008 00:05Посети : 2828

Разгледница со комеморативен цртеж од војната и црвен печат,испратена е во 1929 година од Англија. Две девојки кои ја напишале им ја испратиле на својата стрина и стрико за да ги известат дека нивното патување завршило добро. Меѓутоа, после речиси 80 години забележале на разгледницата дека не се веќе меѓу живите.

Сегашните станари на истата адреса биле многу изненадени кога во своето сандаче пронашле задоцнета разгледница. Изненадувањето било уште поголемо бидејќи со разгледницата пристигнало и писмо со извинување од Британската кралска пошта поради повеќедецениското доцнење.

Семејството кое денес живее на таа адреса со задоволство би се сретнало со потомците на Ричардсови ако ги има и би им ја врачиле разгледницата.
© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Занимливости

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 559 гласови (31%)

Не - 1234 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833