ОГЛАСИ

Мик чекори по стапките на својот татко Михаел Шумахер

Спорт | Свет | 02.03.2015 16:22Посети : 910

Мик Шумахер тргна по стапките на својот татко Михаел Шумахер потпишувајќи договор со тимот Ван Амерсфут Рејсин, кој се натпреварува во Формула 4.15-годишниот пилот местото во холандскиот состав го заслужи после освојувањето на титулата светски првак во картинг во јуниорска конкуренција.

- Горд сум на своите резултати, но ова е само почеток на мојата кариера во Формула. - рече скромно синот на легендарнио Ф1 пилот.

Задоволство од потпишаниот договор искажаа и раководството на тимот во кој Мик ќе помине одреден период.

- Мик е голем талент и местото во нашиот состав го заслужи со своите резултати во картинг серијата, а не се презимето. Наша практика е да доведуваме млади пилоти и под наш надзор да се развиваат правопропорционално со годините. - потенцираше сопственикот на тимот.

Михаел Шумахер, кој имаше страотна несреќа при скијање во декември 2013 година е најдобриот пилот во историјата на Ф1 освојувајќи седум титули.


Ohridnews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1404 гласови (88%)

Не - 194 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833