ОГЛАСИ

Победа за „Рибарите“, честа и за враќање на насмевките на трибините

Спорт | Охрид | 14.03.2015 09:58Посети : 812

Ракометарите на Охрид собраа сили по тешкиот пораз од Тинекс Пролет на стартот од втората полусезона во Супер лигата и го совладаа Пелистер пред своите гледачи со убедливи 27-21.


- Многу тешко беше да се крениме после поразот од Тинекс Пролет. Но, успеавме и многу ми е мило што испадна вака. Победата ја посветуваме на „Рибарите“ кои несебично не бодрат секаде на терените ширум Македонија. - рече десното крило Аце Трифуноски стрелец на четири голови.
„Гладијаторите“ по подолго време одиграа натпревар без осцилации. По презамањето на водството во 10-та минута го задржаа до крајот што им донесе рутинска победа.
- Одигравме без калкулации и на победа. Така баравме и ние пред стартот на шампионат, така ќе играме и сега. Моите ракометари покажаа дека знаат и дека мечот со Тинекс Пролет беше само лош ден. Од сега почнуваме да правиме концепт за следната сезона каде се надевам дека ќе задржиме поголем дел од овие ракометари. - потенцираше охридскиот стратег Горан Андоновски.
Триумфот над „зелено-белите“ беше поздрав со аплаус од охридската публика, која никогаш не ја загуби довербата во „гладијаторите“.


Фото : Емилио
Мх.П.

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 33 гласови (27%)

0д 4-6 - 90 гласови (73%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833