ОГЛАСИ

Промоција на антологијата „Светиот пат“ од Раде Силјан во Охрид

Култура | Охрид | 18.06.2015 09:00Посети : 1113

Во рамки на програмските активности на меѓународниот Семинар за македонски јазик и литература, вечерва во Охрид ќе биде промовирана антологијата на балканската поезија „Светиот пат“ од поетот и литературен критичар Раде Силјан.Во делото се застапени 206 поети од дванаесет балкански држави Албанија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Грција, Косово, Македонија, Романија, Словенија, Србија, Хрватска, Турција и Црна Гора.

Изданието ќе го промовира Кристина Николовска, а стихови ќе читаат познати македонисти од балканските држави, учесници на меѓународниот семинар.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Култура

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 72 гласови (33%)

0д 4-6 - 149 гласови (67%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833