ОГЛАСИ

Ублажете ги стриите со овие три совети

Живот | Убавина | 07.10.2015 08:55Посети : 1084

Стриите се оштетувања на кожата кои настануваат при нагло и брзо растегнување на ткивото. Во тие моменти кожата не е доволно еластична што предизвикува појава на
поголеми и помали линии, односно еден вид лузни. Но нивното настанување може да се спречи или барем да се ублажи.

Кожата има одредена еластичнот, токму како и гумата. Но, кога го достигнува максимумот, доаѓа до распукување на ткивото што на телото се манифестира во облик на стрии-несакани линии на кожата кои најчесто се појавуваат на колковите, бутовите, стомакот и градите, после нагло добивање и губење на тежина, нагло растење и бременост.

Крем против брчки


Интензивните креми против брчки содржат витамин Е кој помага кај обновувањето на кожата, а со самото тоа делува и на стриите. Исто така, овој вид на крем содржи состојка која го поттикнува производството на колаген, кој ја обновува кожата. Се работи за витаминот А, односно ретинол, кој ја храни кожата и ја зајакнува еластичноста.Исхрана


Правилната и здрава исхрана има неверојатно влијание врз кожата. Таа ја зголемува еластичноста и спречува создавање на пукнатини на кожата, односно стрии.

-Храната богата со антиоксиданти-спанаќ, шумско овошје како боровници, рибизли, јагоди, аронија, малини и капини.
-Храна богата со витамин Е - јаткасти плодови, семки од сончоглед, јајца, маслиново масло.
-Храна богата со витамин А -  морков, зелје, кељ, џигер, риба, тиква, млеко и млечни производи, путер и овошје како што е јаболко, праска, круша и кајсија.

Хидратација на кожата


За да ја задржи својата еластичност, односно способност на растегнување, кожата треба да има хидратација и од внатре и од надвор. Внатрешната хидратација се однесува на пиење на доволна количина вода. Од друга страна, кожата треба редовно да ја третираме со креми и лосиони за тело, но и масла меѓу кои се најдобри бадемовото и маслиновото. На влажна кожа после туширање нанесете масло и почекајте кожата да го апсорбира. Постапката повторувајте ја после секое туширање.

извор:zenstvena.com

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Живот

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 72 гласови (33%)

0д 4-6 - 149 гласови (67%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833