ОГЛАСИ

Ученичката Анастасија Крстаноска - меѓу најдобрите на републички литературен конкурс

Живот | Книга | 08.10.2015 15:00Посети : 1207

Ученичката во прва година во ОУТУ „Ванчо Питошески“, Анастасија Крстаноска член на литературната секција, под менторство на професорот по македонски јазик и литература Перчо Божиновски го освои второто место со прозна творба на литературниот награден конкурс „Животот и делото на Васил Иљоски“.  По повод одбележувањето на 20 години од смртта на познатиот македонски писател Васил Иљоски, Здружението на граѓани „Академик“ од Крушево  на 15 септември 2015 година го распиша овој литературен конкурс на којшто учествуваа ученици од основните и средните училишта во Република Македонија.   


Изборот на наградените го изврши стручно жири составено од членови на „Академик“.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Живот

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2029 гласови (88%)

Не - 283 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833