ОГЛАСИ

Видео: Охриѓанецот Филип Четкар и Илина Арсова го развеаја македонското знаме на Хималаи!

OhridNews TV | OhridNews TV | 24.11.2015 13:43Посети : 11754

На 20-ти ноември македонското знаме за прв пат беше развеано на хималајскиот врв Мера Пик (6476 метри) од страна на охриѓанецот Филип Василески Четкар и познатата алпинистка и планинар Илина Арсова која веќе четврти пат се качува на највисокиот планински масив во Непал.
Филип Василески Четкар и Илина Арсова на Мера Пик - Хималаи


По 12 дена интензивно планинарење и аклиматизација двајцата успешно го искачија врвот во сопствена режија без придружба на водичи и агенција. Мера Пик иако не е технички тешка за искачување, со својата висина и глечерски опасности е доволно голем предизвик кој не го потценуваат дури ни искусните планинари. За Филип ова е втор искачен врв над 6000 метри, додека Илина која се спушта со скии од 6400 метри поставува нов рекорд во телемарк скијање од екстремни височини. Како што не информираше познатиот охридски планинар Мишко Танески кој е во постојан контакт со нашата експедиција на Хималаи, Филип и Илина моментално се во Катманду и наскоро се враќаат дома.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

OhridNews TV

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 563 гласови (31%)

Не - 1257 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833