ОГЛАСИ

ЛШ : Вардар против Колдинг излегува од резултатска криза

Спорт | Свет | 03.12.2015 15:09Посети : 464

Колдинг Копенхаген е последниот противник за ракометарите на Вардар оваа година во Лигата на шампионите. Натпреварот ќе се одигра в сабота (17:30 ч) во СЦ „Јане Сандански“. Данскиот тим се чини дека е идеален противнк за прекинување на серијата од три поразa во која се наоѓа Вардар, но и можност ‘црвено црните’ да се ревашираат за поразот во првиот меч.Вардар на 18. октомври загуби во Данска (33:31), што во во тој момент беше прв пораз на Вардар, односно прва победа на Колдинг во Лигата на шампионите. По нешто повеќе од еден месец од тој меч, Вардар загуби три натпревари а победи на само еден, додека Колдинг остана на таа една победа.


Во пресрет на десеттото коло, победата против Колдинг е императив за екипата која ја предводи Раул Гонзалес, кој пред мечот има сериозни кадровски проблеми. Kарачиќ не тренирал во изминатите десет дена, Македа е повреден, слични проблеми имаат Брумен и Тоскиќ, а Шишкарев поради настинка не тренирал во последните два дена.


„И покрај сите проблеми, ние мора да победиме. Ова е важен натпревар за нас, бодовите ни се потребни за да останеме во трката за второто место во групата. Мора во нападот да играме многу подобро отколку што тоа беше случај против Кјелце. Треба да биде внимателни и поради одбраната клоја ја игра Колдинг и да бидеме подготвени за нивните контранапади“, вели тренерот на Вардар Раул Гонзалес, пренесува „Макфакс“.


Вардар со пет победи и четири порази се наоѓа на петтата позиција додека Колдинг е последен на табелата со една победа.


Ohridnews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 559 гласови (31%)

Не - 1234 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833