ОГЛАСИ

ЛШ : Групата Б во фокусот на фудбалска Европа

Спорт | Свет | 08.12.2015 11:26Посети : 332

Сите погледи во првиот сегмент од А до Д групите од последната рунда во Лигата на Шампиони ќе бидат насочени кон Б групата каде ќе се одлучуваа патниците во нокаут натпреварите.Одлучувачките натпревари во Б групата од првата позиција на табелата ги стартува Волфзбург кој пред своите гледачи го пречекува второпласираниот Манчестер Јунајтед, а во вториот натпревар ќе се сретнат третопласираниот ПСВ Ајндховен и ЦСКА Москва.

На „волците“ им одговара и реми додека Јунајтед само со победа сигурно обезбедува пласман во следната рунда. На вратата за пласман во нокаут мечевите чука ПСВ кој со триумф над ЦСКА обезбедува едно од двете места.

Три од четирите екипи имаат шанса за пласман во осмифиналето за разлика од другите групи каде веќе се знае кој ќе продолжи во ЛШ, кој во Лигата на Европа и кој ќе се збогува од фудбалска Европа.

Двојки :

Група А : ПСЖ - Шахјтро, Реал Мадрид - Малме

Табела : Реал Мадрид 13, ПСЖ 10, Шахјтор 3, Малме 3


Група Б : Волфзбург - Мен Ју, ПСВ - ЦСКА

Табела : Волфзбург 9, Мен Ју 8, ПСВ 7, ЦСКА 4


Група Ц : Бенфика - Атлетико Мадрид, Галатасарај - Астана

Табела : Атлетико Мадрид 10, Бенфика 10, Галатасарај 4, Астана 3.


Група Д : Мен Сити - Б. Менхенгладбах, Севиља - Јувентус

Табела : Јувентус 11, Мен Сити 9, Менхенгладбах 5, Севиља 3.


Ohridnews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 527 гласови (31%)

Не - 1162 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833