ОГЛАСИ

ЛШ : Арсенал и Челси сами си ја кројат судбината

Спорт | Свет | 09.12.2015 10:15Посети : 411

Со натпреварите во групите Е, Ф, Г и Х, во среда, ќе заврши првата фаза во фудбалската Лига на шампиони. Од оваа половина пласман во осминафиналето веќе обезбедија Барселона, Баерн Минхен и Зенит, додека за преостанатите пет места ќе се води голема битка.  Во Е групата, Рома судбината ја има во своите раце, со победа над БАТЕ Борисов римјаните ќе продолжат во наредната рунда. Белорусите можат во осминафиналето, само доколку победат во Рим, а во исто време Барселона да остане непоразена во Леверкузен. Германскиот тим, пак, со победа над Барса ќе чека кикс на Рома.


Олимпијакос и Арсенал во директен дуел ќе решат кој ќе биде втор во Ф групата. Олимпијакос со нерешено и со минимален пораз (0:1, 1:2,) може до втората позиција, додека на Арсенал му е потребна победа од два гола разлика или победа од еден гол, но со резултат поголем од 3:2.


Три екипи во Г групата се борат за пласман во осминафиналето, а во најдобра положба е Динамо Киев. Украинците ќе го пречекаат Макаби и со победа ќе обезбедат една од првите две позиции.


Челзи и Порто исто така ќе водат голема борба, на англискиот шампион му одговара и нерешено, а Порто со евентуална победа ќе оди во осминафиналето и во исто време ќе го елиминира Челзи од ЛШ.


Математиките во Х груата се јасни, Гент треба да слави во дуелот со Зенит, единствениот тим кој има максимален учинок во првите пет натпревари, и да го оставри најголемиот успех во својата историја.


Во исто време Валенсија ќе брка победа над Лион и ќе чека пораз или реми на Гент за пласман во нокаут фазата. Во случај на нерешен резултат на двете средби во Г групата Гент ќе биде на втората позиција.


Двојки : 


Група Е : Рома-БАТЕ Борисов, Баер Леверкузен-Барселона


Табела: Барселона 13, Рома 5, Леверкузен 5, БАТЕ 4


 


Група Ф : Олимпијакос-Арсенал, Динамо Загреб-Баерн Минхен


Табела: Баерн 12, Олимпијакос 9, Арсенал 6, Динамо 3


 


Група Г : Челзи-Порто, Динамо Киев-Макаби


Табела: Челзи 10, Порто 10, Динамо 8, Макаби 0


 


Група Х : Гент-Зенит, Валенсија-Лион


Табела: Зенит 15, Гент 7, Валенсија 6, Лион 1. 


Ohridnews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 583 гласови (31%)

Не - 1306 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833