ОГЛАСИ

Градоначалникот Бакрачески го честита Божиќ на католичките верници

Вести | Охрид | 24.12.2015 17:25Посети : 677

Градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески упати честитка до сите граѓани со католичка вероисповед по повод раѓањето Христово-Божиќ.


-Денот посветен на Христовото раѓање- Божиќ е најголемиот христијански празник кој ги  симболизира, семејните вредности,  човечката толеранција и заемното разбирање. Овој празник на љубовта и добрината  нека  донесе душевен мир и спокој, светлина и топлина во домовите и сила да правиме добри дела, да влеваме надеж  на сите оние кои страдаат и меѓусебно да се почитуваме и помагаме. Божиќ е празник  кој не учи да живееме во простување и милосрдие, да ги следиме  моралните закони во нас  и да дејствуваме во согласност со честа и вистината.


Со прославувањето на Христовото раѓање  уште еднаш се   потсетуваме  на потребата да бидеме достојни верници и чесни луѓе, да живееме скромно и правично да   допринесуваме во зацврстување на мирот, хармонијата,  семејните и традиционалните вредности. Посакувам сите Христијани со католичка вероисповед празникот да го минат во добро здравје , мир и благосостојба. Божиќните прослави нека бидат добра можност  за јакнење на вербата во иднината и надминување на сите несогласности.Нека е честит и благословен големиот христијански празник – Божиќ!,пишува во честитката на градоначалникот Бакрачески по повод празникот.

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 559 гласови (31%)

Не - 1240 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833