ОГЛАСИ

Огревно дрво по иста цена, но по друг систем на набавка

Вести | Македонија | 25.12.2015 18:40Посети : 1236

Нов начин за продажба на огревно и техничко дрво, воведува ЈП „Македонски шуми“ за 2016 година, а од денеска започнува јавниот повик до сите физички и правни лица кои ќе набавуваат дрво, со цел да се скратат роковите за доставување на дрва и прецизно да се утврдат количините на дрво кое што треба да се испорача до крајните потрошувачи.

Како што рече директорот на ЈП „Македонски шуми“ Жарко Караџоски, претходните години се случувало да се чека за огревно дрво во зависност од начинот на плаќање, па поради тоа за 2016 година се воведува нов транспарентен начин за набавка на дрва.

Цената на буковото и дабовото дрво и во 2016 година остануваат исти, па така за буково огревно дрво ќе се плаќа по 2.370 денари по метар квадратен и дабово дрво за 2.450 денари по метар квадратен.

Караџоски информираше дека пензионерите и инвалидите ќе можат да аплицираат за дрво најдоцна до 15.03.2016 година во подружниците на ЈП и огревното дрво ќе можат да го плаќаат на 8 рати.

„Барањата за огревно дрво физичките лица од социјално ранливи категории, социјални случаи, лицата со попреченост во развојот, деца без родители, самохрани родители, стечајни работници, семејства на бранителите , членови на семејствата на вработени кои загинале при работа ќе можат да поднесуваат најдоцна до 15 март 2016 година со тоа што ќе треба да достават потврда за докажување на статусот и плаќање на 8 рати“, истакна Караџоски.

Тој додаде дека сите други физички лица ќе можат да аплицираат за огревно дрво до 15.03.2016 со тоа што огревното дрво ќе можат да го купат на пет рати или со готовинска уплата.

Техничкото дрво правните лица ќе можат да го купуваат на два начини и тоа по основ на рамковен договор и годишен договор. Правните лица кои имаат склучено рамковен договор ќе треба барањата да ги поднесат најдоцна до 15.02.2016 додека правните кои немаат склучено рамковен договор ќе треба да аплицираат до крајот на февруари 2016 година.

Здруженијата, синдикатите и субјекти кои огревното дрво го користат во процесот на производство и за затоплување за огревно дрво ќе можат да аплицираат најдоцна до 15 февруари 2016 година. По истекот на овој рок нема да се примаат нови барања.


OhridNews


Извор:„Макфакс“


 

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1395 гласови (88%)

Не - 188 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833