ОГЛАСИ

На жените им треба повеќе сон, зошто?

Живот | Здравје | 04.01.2016 09:48Посети : 987

Жените и мажите се разликуваат по многу нешта, но една разлика е особено опасна по женското здравје, а се работи за потребата од сон која кај жените е поизразена отколку кај мажите.

Имено, кај жените поради недостаток на сон се развиваат болести кои во такви ситуации не ги погодуваат мажите.Се покажало дека жените на кои им недостасува сон се посклони кон развивање на психолошки пореметувања, депресија или срцеви болести, а тоа истражувачите го докажале со мерење на степенот на лутина, бес и депресија после будењето кои се многу поголеми отколку кај мажите.

Покрај тоа, на жените им се препорачува во текот на денот да отспијат помеѓу 25 и 90 минути,а сето тоа од причина што го користат мозокот повеќе од мажите правејќи многу работи во исто време.


извор:metro-portal.hr

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Живот

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 192 гласови (31%)

Не - 428 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833