ОГЛАСИ

Се бара јавен приватен партнер за изградба на нов Центар за култура и театар во Охрид

Вести | Охрид | 11.01.2016 17:49Посети : 1737

Охрид ќе добие нов Центар за култура со модерна театарска сала, кино и друга пропратна инграструктира. Ова го најави министерката за култура Елизабета Канческа Милеска при неодамнешната посета на Охрид. Првична идеја на државата е комплексот да се гради по пат на јавно приватно партнертство, што подразбира дека освен културна димензија, овој комплекс би имал и друга намена. OhridNews дознава дека една од идеите е над центарот за култура да има хотел. Министерката Канческа Милеска одговарајќи на новинарско прашање потврди дека постои идеа за јавно приватно партнерство, што значи дека комплексот би имал и други комерцијални содржини.


-Доколку нема интерес за јавно приватно партнертство, тогаш ние како држава ќе продолжиме со реализација само на објектот на Центар за култура.-изјави министерката за култура.Дали ќе се гради и деловен комплекс во склоп на проектот, oстанува на самите архитекти согласно параметрите кои ќе се дадат во конкурсот идодаде Канческа Милеска.  


-Самата идеја треба да потекне од архитектите кои треба да се јават на конкурсот. - рече Канческа Милеска.


Таа изрази надеж дека ќе има интерес за конкурсот и очекува добри идејни решенија кои ќе ја запазат охридската архитектура и елаборатот на Завод и Музеј Охрид, бидејќи се работи за заштитено подрачје.


-По завршување на конкурсот ние како министерство секогаш организираме изложба на која ќе се презентираат трудовите. Ќе се доделат три награди, ќе има и откуп, се надевам ќе има интерес и добри решенија во насока на избор на најдоброто решение за Центарот за култура во Охрид. - истакна Канческа Милеска.


Според најавите на министерката за култура Конкурсот за идејно решение за изградба на новиот Центар за култура и театар во Охрид ќе биде распишан оваа недела. Таа изрази надеж дека на него ќе се јават што поголем број архитекти со цел да се избере најдоброто решение, додавајќи дека изградбата на новиот Центар за култура и театар во Охрид ќе започне веднаш по изборот на најдоброто идејно решение.


OhridNews


 

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 33 гласови (26%)

0д 4-6 - 92 гласови (74%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833