ОГЛАСИ

Нови канализациони системи за неколку охридски улици и села

Вести | Охрид | 12.01.2016 09:15Посети : 1545

Во текот на наредните две години неколку охридски улици и села ќе добијат нова фекална и атмосферска канализација. Ова е предвидено во рамки на „Програмата за изградба на системи за одведување и прочистување на отпадна вода oд 2016 до 2018 година “, која ја изготви општина Охрид.


Според планираното, изградба на улична фекална канализација е предвидено за дел од улиците „Железничка“, „Коста Абраш“, „Александар Турунџев“,„Сирма Војвода“, „Прилепска“ и за крак од улицата „Абас Емин“. Нова фекална канализација се очекува да биде инсталирана и на дел од краците на улиците „Кирил и Методиј“ и „Охридска Бригада“.Реконструкција на системот за одведување на фекални води се планира и за улиците „Јане Сандански“, ,,Александар Гушо“ и ,,Кочо Рацин“, а  во рамки на програмата е предвидена изградба на канализациона мрежа на улицата „Стив Наумов“ како и изградба на фекална канализација на улицата „Илинденска“.


Освен градските улици, нова улична канализациона мрежа ќе добијат и селата Пештани, Подмоље, Орман, Трпејца, Коњско, Долно Лакочереј и Горно Лакочереј како и населбите Елешец и Свети Стефан. Изградба на нова фекална канализација е предвидено и за неколку улични краци во селото Велгошти. Исто така нова фекална канализација ќе добие и населбата Исток, а во населбата Рача се планира доизградба на канализационата мрежа.Со средства од Буџетот на Република Македонија ќе биде извршена втората и третата фаза од изградбата на уличната фекална канализација во село Лескоец, а со кредит од Светска Банка ќе биде изградена атмосферската канализација и ќе биде реконструирана фекалната канализација на улицата „Абас Емин“, а ќе биде извршена и реконструкција на атмосферска канализација  на улицата „Јане Сандански“. Исто така планирана е изградба на атмосферска канализација во урбаните заедници „Воска“ и „Ристо Чадо“.Според двегодшната програма, нова атмосферска канализација ќе биде поставена на дел од улиците „7-Ноември“, „Марко Цепенков“ и „Момчило Јорданоски“, а нов систем за одведување на атмосферски води ќе биде инсталиран во урбаната заедница „Билјанини Извори“ и во населбата „Охридати“. Во рамки на програмата се планира и изградба на атмосферска канализација во урбаната заедница „Стар град“ и изградба на атмосферска канализација на шеталиштето од Студенчишта до хотел Парк.


За реализација на двегодишниот план за изградба на системи за одведување и прочистување на отпадна вода потребни се околу 620 илјади евра или точно 38.100.000 денари, а од Буџетот на општина Охрид за тековната 2016 година планирано е да бидат издвоени околу 230 илјади евра или точно 14.500.000 денари.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 88 гласови (34%)

0д 4-6 - 171 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833