ОГЛАСИ

Обновено: Десет мртви и 15 повредени во експлозија во центарот на Истанбул

Вести | Свет | 12.01.2016 10:23Посети : 1396

Десет мртви и 15 повредени, е досегашниот биланс од експлозијата која одекна во центарот на Истанбул, на плоштадот Султанахмет, покрај трамвајска станица во близина на Сината џамија и Аја Софија, во историското јадро на градот, потврдија градските власти.Инцидентот се случи во 10.20 часот по локално време на плоштадот Султанахмет. Според агенциите, полицијата смета дека се работи за напад на бомбаш самоубиец, но се уште не е потврдено.Снимките кои стигаат од местто на настанот покажуваат безживотни тела расфрлани по плочникот.Амбулантни возила доаѓаат и заминуваат пренесувајќи жртви по истанбулските болници.Туристичката зона е полна со полицајци и забранета за поминување.Двајца повредени се пренесени во Хасеки болницата.Истрагата се уште трае. 


OhridNews
извор Макфакс


 

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 33 гласови (26%)

0д 4-6 - 92 гласови (74%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833